Pořídit si jakékoliv zvířátko je obrovská zodpovědnost. Zvíře není jen radost, ale může být i velkou starostí. Zejména, když nám opravdu přiroste k srdci a najednou ochoří. Je to, jako by marodilo malé dítě. Smutně kouká a nedokáže říct, co mu vlastně schází. Pokud máme psa, tak ho jistě nejlépe ochráníme očkováním. Ale ani to není stoprocentní. Pes, stejně jako člověk, může onemocnět i obyčejnou rýmou nebo angínou. Dokonce může tyto nepříjemné choroby chytit i od nás. Proto je lépe se vyvarovat přímému kontaktu s ním, pokud nás tyto obtíže trápí. Zatímco u nás to vyřeší čaj a odpočinek v teplé posteli, jemu nemusí vyhřátý pelíšek pomoci. Může být dokonce ohrožen na životě.
Odborník si bude vědět rady
Kdy je tedy dobré navštívit veterináře?Jestliže se pejsek začne chovat tak, jak u něho není zvykem.
· Nepřišel ráno k misce?
· Nereaguje na zachrastění vodítka, ačkoliv by za každodenní procházku dal život?
Pokud tento stav trvá dva dny, asi by bylo lépe s ním pro jistotu k odborníkovi zajít. Aby nebylo pozdě. Přidá-li se k obtížím výtok z očí nebo nosu, už neotálejte. V případě, že se Vám zdá, že se zdravotní stav Vašeho chlupatého přítele zlepšil, můžete mu pro jistotu změřit teplotu v konečníku. Zlepšení může být pouze zdánlivé a přechodné.
o Má teplotu, která přesahuje třicet devět stupňů?
o Je na čase vyrazit.
Veterinář psa vyšetří a zjistí možné příčiny. V případě nutnosti předepíše léky nebo poradí, jak můžete pejskovi sami pomoci. Podle odborníků je dobré podávat psovi heřmánek. Stejně tak, jako u lidí, u pro něho je k uzdravení prospěšný. Může se použít i jitrocelový sirup s dávkováním jako pro malé dítě. V žádném případě nepoužívat sirupy s obsahem alkoholu. Absolutně nevhodné je dávat psovi léky, které jsou na „lidskou chřipku“. Zatímco nám takový Ibalgin pomůže, se psím organismem může pěkně zamávat.